Sjøfugl

Forsker og fiskekjøpere ber om lov til å kaste fiskeslo over bord

Enorme mengder fuglemat blir hver dag tatt på land og omgjort til blant annet laksefor. Sjøfuglene er i ferd med å forsvinne, og matmangel er en av årsakene.

Populært: Avfall fra fiskebåtene og fiskeindustriene har i århundrer gitt mat til sjøfuglene. Nå skal alt tas på land, og leveren og tarmene som disse krykkjene i Lofoten gleder seg til er kastet ut ulovlig. Foto: Ole Magnus RappPopulært: Avfall fra fiskebåtene og fiskeindustriene har i århundrer gitt mat til sjøfuglene. Nå skal alt tas på land, og leveren og tarmene som disse krykkjene i Lofoten gleder seg til er kastet ut ulovlig. Foto: Ole Magnus Rapp

I århundrer har fiskerne sløyd fangsten til havs eller i fjordene, og kastet innvollene på sjøen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Førdefjorden

Regje­ringen tillater fortsatt gruvede­po­ni i Førde­fjor­den. Nå vurderer EU-organet ESA nye skritt.

Fotball-vm

Lykkelige, varme, stolte og sammen: I parker og bakgårder i Oslo flokker nordmenn fra hele verden til stor­skjer­men for å følge den norske fotball­tri­umfen.

Barnevern

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) varsler at flere kommuner skal teste ut nye måter å jobbe med barnevern på.