Oljefondet

Oljefondet kjøpte seg opp i tek-gigant som bistår IDF

Mens dødstallene steg på Gaza, tredoblet Oljefondet eierandelen i Palantir, som leverer KI-teknologi til Israels «krigsrelaterte oppdrag».

Overvåkingens herre: Administrerende direktør Alex Karp i Palantir, selskapet han grunnla sammen med Peter Thiel, slår ut med armene under en panelsamtale i Washington 30. april i år. Der ble han ble avbrutt av ens om anklaget teknologien til selskapet for å bidra til drap på palestinere. Palantir, som tar navnet fra «Ringenes Herre»-universet, har spesialisert seg blant annet på overvåking. Foto: Kevin Dietsch, AFP/NTBOvervåkingens herre: Administrerende direktør Alex Karp i Palantir, selskapet han grunnla sammen med Peter Thiel, slår ut med armene under en panelsamtale i Washington 30. april i år. Der ble han ble avbrutt av ens om anklaget teknologien til selskapet for å bidra til drap på palestinere. Palantir, som tar navnet fra «Ringenes Herre»-universet, har spesialisert seg blant annet på overvåking. Foto: Kevin Dietsch, AFP/NTB

Den 30. april i år sitter Alex Karp, administrerende direktør i selskapet Palantir, på scenen under The Hill and Valley Forum– en konferanse der amerikanske politikere, tek-bransje og risikokapitalister møtes.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

For 60 år siden startet den første letebo­ringen etter olje på norsk sokkel. Nå mener både in­du­strien og kritikerne at en ny epoke er på vei.

Forsvar

Kongsberg Gruppen svarer ikke på om USA kan bruke norske missiler i Iran

Skogbrann

Alexander speider etter brann fra 3000 fot