Reportasje

Står i kø for å spise svarte­listet laks

Staten bruker millioner på å fjerne pukkellaksen fra norske elver. I Kvænangsbotn har den uønskede arten blitt en delikatesse.

Fangst: Geir Johansen og Roger Jakobsen fyller tilhengeren med pukkellaks fra Kvænangselva. Lokale og tilreisende møter opp for å sikre seg velsmakende laks. Fangst: Geir Johansen og Roger Jakobsen fyller tilhengeren med pukkellaks fra Kvænangselva. Lokale og tilreisende møter opp for å sikre seg velsmakende laks.

Russerlaks, pukkellaks eller stillehavslaks: Den går under mange navn, og hvert andre år kommer inntrengeren fra øst til Troms og Finnmark. Mens den gjør seg klar til gyting får den en pukkel på ryggen. Etter gyting går den i oppløsning og dør.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Streik

Mens kokk Sindre Finnøy og kollegene kjemper for en lønn å leve av, tjener kundene de serverer i DNB-bygget, langt mer.

Streik

NHO Service og Handel-sjefen refser ventetida på sykepenger i Nav. Nå ber han regje­ringen ta ansvar for streike­kon­flikten.

Trygdeskandalen

Jusspro­fessor Mads Andenæs mener den nylig frigitte Nav-rapporten viser at staten ikke er til å stole på.