Pride

Han kjemper for skeive i Syria

François Zankih ble torturert av en av de radikale gruppene som kastet Assad-regimet i Syria. Nå ber han Norge gi asyl til skeive syrere.

Måtte flykte: François Zankih er i Oslo under prideuka for å skape bevissthet rundt situasjonen til skeive syrere, både i Syria og i diasporaen. Foto: Rikke Løe HovdalMåtte flykte: François Zankih er i Oslo under prideuka for å skape bevissthet rundt situasjonen til skeive syrere, både i Syria og i diasporaen. Foto: Rikke Løe Hovdal

Ansiktet til François Zankih er bare 24 år gammelt, men bærer sporene etter et hardt liv. Nye tenner og plastiske operasjoner gjør at du ikke legger merke til det umiddelbart, men om du ser etter, oppdager du arrene og den skeive nesa: Sporene etter torturen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Regje­ringen har fått kritikk for målet om at 100 prosent av offentlig sektor skal bruke KI. Hvordan ansatte bruker KI er mye viktigere enn hvor mange som gjør det, sier den nye digi­ta­li­se­rings­mi­nis­teren nå.

Utvik senior

Et flertall i stortings­ko­mité ber Riksre­vi­sjonen granske myndig­hetens håndtering av forliset til Utvik Senior.

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.