Økonomi

Kultursjefer slår alarm om store budsjettkutt i Kommune-Norge

2024 var et dårlig år for kultursektoren i Kommune-Norge. Verre skal det bli, sier kultursjef Tora Klevås i Fredrikstad.

Dårlige tider: Tora Klevås, kultursjef i Fredrikstad, tror de neste årene blir verre for kulturlivet i kommunen. Det samme oppgir 44 prosent av kommunene i en ny undersøkelse. Foto: Rikke Løe HovdalDårlige tider: Tora Klevås, kultursjef i Fredrikstad, tror de neste årene blir verre for kulturlivet i kommunen. Det samme oppgir 44 prosent av kommunene i en ny undersøkelse. Foto: Rikke Løe Hovdal

Kulturområdet kan vente seg flere harde slag i tida framover. Det skriver forskerne Line Elise Holmboe og Bård Kleppe i Telemarksforsknings ferske rapport om kutt i kommunal kultursektor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Leseliste for vår tid

Kampen mot ulikhet bør ikke bare handle om penger, men om tid til å følge sine drømmer, mener Martin Hägglund.

Kulturuka

Ein briljant, heilt original idé til ein fami­lie­film: ­Ei inkom­petent jente dankar ut ein overkva­li­fisert gut.

Musikk

Dårlig konsert­kultur: – Folk tror at de ser på «Mesternes mester» med potetgull og brus, sier Øystein Greni