Oljefondet

Gaza-strid på Stortinget

Opposisjonen ville ha oljefondet ut av Gaza. Et Ap-ledet flertall sa nei – og får nå krass kritikk fra en folkerettsekspert.

HJELP: Palestinere på Gaza på vei for å få utlevert mat og pakker med nødhjelp tirsdag. Foto: Abdel Kareem Hana, AP/NTBHJELP: Palestinere på Gaza på vei for å få utlevert mat og pakker med nødhjelp tirsdag. Foto: Abdel Kareem Hana, AP/NTB

Mens Israels krig og okkupasjon forverrer situasjonen for palestinerne dag for dag, stiger kritikken mot Oljefondets investeringer på okkupert land og i selskaper som forsyner Israels krigsmaskineri.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Det er bare et tids­spørs­mål før det kommer en skogbrann vi ikke klarer å håndtere, sier brann­sje­fen i Trøndelag.

Reportasje

Staten bruker millioner på å fjerne pukkel­laksen fra norske elver. I Kvæ­nangs­botn har den uønskede arten blitt en deli­ka­tesse.

Skole

Oslosko­lene kjemper om elevene på sosiale medier, ifølge skole­fors­ker