Gaza-krigen

Kjøpte seg opp i våpen

Samtidig som titusenvis av palestinere ble drept i Gaza gjennom 2024, kjøpte Oljefondet seg opp i selskaper som forsyner Israels krigsmaskineri.

Våpen og ammunisjon: Nicolai Tangen leder Oljefondet, som har eierskap i flere våpenselskap. Foto: Stian Lysberg Solum, NTBVåpen og ammunisjon: Nicolai Tangen leder Oljefondet, som har eierskap i flere våpenselskap. Foto: Stian Lysberg Solum, NTB

16. januar 2024 avslørte storavisa Spiegel at den tyske regjeringen var i ferd med å godkjenne en avtale med Israel om å levere 10.000 enheter med stridsvognammunisjon. Leverandør er Rheinmetall, Tysklands største våpenprodusent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skole

Sju av ti timer med til­rette­lagt opplæring ble ikke gjen­nom­ført ved tre skoler i Melhus kommune. Oppvekst­sjefen skylder på lite penger.

Pleiepenger

Linn-Therese må være hjemme med sykt barn. Nå har Nav kuttet støtten.

Svalbard

Mens stormak­tene retter glupske øyne mot Arktis, skal den norske staten putte flere titalls milliarder i Long­year­byen. Første skritt er 1,2 milliarder kroner til ny kraft­for­sy­ning.