Essay

Til Vasaland

Vasas flora och fauna liknar ikkje noko anna. Denne veka fyller debuten ti år.

UNDERFUNDIGE: Vasas flora och fauna liknar lite anna i den nordiske indiefloraen. Foto: Aja LundUNDERFUNDIGE: Vasas flora och fauna liknar lite anna i den nordiske indiefloraen. Foto: Aja Lund

Ein septembermorgon i fjor sa faren min at han synest det var heilt utruleg at eit band med eit namn som Vasas flora och faunakunne ha ein utanlandskarriere. Kvelden før hadde eg høyrt folkpoptrioen spela for eit djupt hengivent publikum på Landmark i Bergen, og var gått frå utsliten til nærmare euforisk, om enn på ein melankolsk måte. No har vel ikkje desse finlandssvenskane nokon enorm utanlandskarriere, men pappa hadde eit poeng: Det er ikkje eit bandnamn som rullar av tunga, det er ikkje snappy og Some-venleg. Det er, som bandet sjølv, hyperlokalt. Det er, som bandet sjølv, språkleg kompromisslaust, ganske sært og ganske vanskeleg å gløyma.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Ved veis ende

Axel Skalstad (1992-2025)

I av forrige uke kom den triste nyheten om at den svært begavede trommeslageren Axel Skalstad hadde dødd den 9. juni, bare 32 år gammel. Minneordene strømmet på fra flere hold i dagene som fulgte. Det er tydelig at Skalstad har rukket å sette dype spor hos en stor mengde musikkelskere, musikerkolleger, skribenter og andre som var tett knyttet til norsk jazz- og musikkliv: både i kraft av sitt betydelige talent som musiker og som medmenneske. Skalstad ble født i Fiskum i Buskerud, men ble etter hvert kongsbergenser, noe som sikkert gjorde sitt for å tenne jazzgnisten hos en ung musikerspire. Han ble også viktig for jazzmiljøet i byen og var med på å tenne jazzgnisten hos andre, unge musikerspirer. Aller først spilte Skalstad i metalband, allerede før tenårene, blant annet sammen med bassisten Christian Meaas Svendsen. Og de to impulsene, jazz og rock – og ulike sjatteringer, variasjoner og mikser av disse – skulle trommisen arbeide mye med i sin karriere. Skalstad studerte jazz ved Sund Folkehøgskole og gikk deretter på jazzlinja ved NTNU.

Ved veis ende

I solskinn og skygger

Som leder av Beach Boys løftet Brian Wilson (1942-2025) tenåringer ut i sola – før melankoli og grandiose ambisjoner tok bolig i sangene hans.

Intervju

Stein og rock

Hvordan har det seg at Halden får fram så mange gode gitarister? Vi har snakket med tre av de fremste: Geir Sundstøl, Freddy Holm og Simen Følstad Nilsen.