ReportasjeHistorie

Kanskje kommer pappa

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.

Friheten: I dag er det 80 år siden denne lastebilen kjørte gjennom Karl Johan med lasteplanet fullt av ungdommer med norske flagg. Freden var kommet til Norge. Foto: NTBFriheten: I dag er det 80 år siden denne lastebilen kjørte gjennom Karl Johan med lasteplanet fullt av ungdommer med norske flagg. Freden var kommet til Norge. Foto: NTB

Tirsdag 8. mai 1945 står flammene opp fra et tun på Birkeland. Det veldige bålet brenner utenfor huset til familien Bjorvatn: Det er svarte blendingsgardiner, flittig brukt i fem år, som går opp i røyk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Etter jerntep­pets fall utviste Budapest sine gamle helter fra sentrum. Vår tids statu­estorming har gitt byens Memento-park ny aktualitet.

Film

Partiene vil få til film­end­ringen uten Ap

Utdanning

Regje­ringen vil styrke samspillet mellom arbeids­livet og høyere utdanning. Nå lanserer de «kompe­tanse­bud­sjet­tet».