Handelskrig

Derfor kan ikke USA slå Kina

Kina holder de sterkeste korta i handelskrigen med USA. Og om noen få uker kan amerikanere flest få kjenne konsekvensene på kroppen.

Maktskifte: Kina har i løpet av de siste 20 årene erstattet USA som viktigste handelspartner for en stor del av verdens land. Kartene viser om ulike land handlet mest med USA (blått) eller Kina (rødt) i 2001 og 2023. Kilde: Lowy InstituteMaktskifte: Kina har i løpet av de siste 20 årene erstattet USA som viktigste handelspartner for en stor del av verdens land. Kartene viser om ulike land handlet mest med USA (blått) eller Kina (rødt) i 2001 og 2023. Kilde: Lowy Institute

Donald Trump har yppet til en handelskrig mot Kina han ikke kan vinne. Den erkjennelsen sprer seg nå i Vestens finanspresse.

Rapport fra Kamerat Gu

Få Gustav Gillunds Kina-brev

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Ukraina øker presset mot Russland med flere drone­an­grep. Analy­ti­kere mener krigen preges av gjensidig eskalering.

Vm i fotball

I VM-universet finnes det en skurk du kanskje ikke kjenner

Icc

USA sanksjo­nerte dem for å gå etter Israel og ameri­kanske soldater. Nå saksøker tre ICC-dommere Donald Trump.