Handelskrig

Derfor kan ikke USA slå Kina

Kina holder de sterkeste korta i handelskrigen med USA. Og om noen få uker kan amerikanere flest få kjenne konsekvensene på kroppen.

Maktskifte: Kina har i løpet av de siste 20 årene erstattet USA som viktigste handelspartner for en stor del av verdens land. Kartene viser om ulike land handlet mest med USA (blått) eller Kina (rødt) i 2001 og 2023. Kilde: Lowy InstituteMaktskifte: Kina har i løpet av de siste 20 årene erstattet USA som viktigste handelspartner for en stor del av verdens land. Kartene viser om ulike land handlet mest med USA (blått) eller Kina (rødt) i 2001 og 2023. Kilde: Lowy Institute

Donald Trump har yppet til en handelskrig mot Kina han ikke kan vinne. Den erkjennelsen sprer seg nå i Vestens finanspresse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Russlands propa­ganda­kanal satser nå stort i Asia, Afrika og Latin-Amerika

Venezuela

Donald Trump har bygget opp store forvent­ninger om endring i Venezuela. Det kan ha satt ham i en skvis.

Analyse

Israelske veteraner har etablert hundrevis av tek-selskaper. Er de private suksess­his­to­rier eller statlige cybervåpen?