Svalbard

Vil holde gruva åpen

Samtidig som den siste norske kullgruva stenges på Svalbard, vokser kravet om fortsatt kullproduksjon.

Slutt: Gruveingeniør Alf Brun er en av rundt 70 gruvearbeidere som ikke lenger har jobb i Gruve 7 når den stenges til sommeren. Bildet er fra gruva, og er tatt i desember 2023. Foto: Ole Magnus RappSlutt: Gruveingeniør Alf Brun er en av rundt 70 gruvearbeidere som ikke lenger har jobb i Gruve 7 når den stenges til sommeren. Bildet er fra gruva, og er tatt i desember 2023. Foto: Ole Magnus Rapp

Til sommeren stenger den siste norske kullgruva, Gruve 7, etter mer enn hundre år med norsk kullgruvedrift på Svalbard. Gruvearbeider og leder i Svalbard Ap Svein Jonny Albrigtsen mener avgjørelsen var forhastet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Svalbard

Gruve­veteran Robert Hermansen (86) frykter selskaper fra andre land vil overta dersom den norske kulldrifta legges ned på Svalbard.

Handelspolitikk

Konkur­ranse­til­synets utspill om å justere import­vernet er radikalt, mener landbruks­forsker.

Mangfold

Ungarn har denne uka lovfestet at det kun fins to kjønn. Nå er Hanne Farideh Lyseth i Skeiv Verden bekymret for den norske valgkampen.