Kraft

Sende rekordmykje kraft ut av landet

Noreg eksporterte rekordmykje kraft i fjor. Det gav mange milliardar i kassa til Statnett.

Rekordår: Aldri før har det blitt eksportert meir kraft frå Norge enn i 2024. Det har ikkje berre gitt kraftprodusentane inntekter, men også Statnett får store inntekter av krafteksport. Foto: Tom Henning BratlieRekordår: Aldri før har det blitt eksportert meir kraft frå Norge enn i 2024. Det har ikkje berre gitt kraftprodusentane inntekter, men også Statnett får store inntekter av krafteksport. Foto: Tom Henning Bratlie

Det var ei betydeleg kraftutveksling med andre land i 2024. Totalt blei det sendt 32 TWh ut av landet. Det er rekord. Samstundes var kraftimporten på 14 TWh, ifølge Statnetts årsrapport, som blei publisert før helga.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Fiskeri

Yngre gene­ra­sjoner av sild finner nye gyteom­råder i nord. – Ungdommen har ikke lyttet til de gamle sildenes erfaring, sier forsker Are Salthaug.

Skatt

Skattekrim-ekspert Bjørn Weider-Krog frykter at Stortinget ikke får vite hvor dårlig det faktisk står til med Skatte­eta­tens kamp mot skattesvik.

Reportasje

Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum har tatt oss med til Flisa for å vise hva som er galt med Arbei­der­par­tiet.