Kraft

Sende rekordmykje kraft ut av landet

Noreg eksporterte rekordmykje kraft i fjor. Det gav mange milliardar i kassa til Statnett.

Rekordår: Aldri før har det blitt eksportert meir kraft frå Norge enn i 2024. Det har ikkje berre gitt kraftprodusentane inntekter, men også Statnett får store inntekter av krafteksport. Foto: Tom Henning BratlieRekordår: Aldri før har det blitt eksportert meir kraft frå Norge enn i 2024. Det har ikkje berre gitt kraftprodusentane inntekter, men også Statnett får store inntekter av krafteksport. Foto: Tom Henning Bratlie

Det var ei betydeleg kraftutveksling med andre land i 2024. Totalt blei det sendt 32 TWh ut av landet. Det er rekord. Samstundes var kraftimporten på 14 TWh, ifølge Statnetts årsrapport, som blei publisert før helga.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraftkrisa

Kraft­bran­sjen i nord forlanger at gasskraft­verket på Melkøya holdes i drift også etter elektri­fi­se­ringen.

Barnehage

For få ansatte gjør det vanskelig å etterleve barne­hage­loven, fastslår Deloitte i en rapport for Utdan­nings­di­rek­to­ratet.

Landbruk

Mens kylling­bønder sopar inn millionar, sit bønder med sau og ammeku att med småpengar. I dag legg bondelaga fram krava sine.