Ideer

Anonyme da, anonyme nå

Hvem husker Marie, Laura og Marika? I alle fall én: Vi tok turen ned i Hilde ­Sejersteds samling av norsk kvinnelitteratur.

Skatten: Innerst i Hilde Sejersteds kjellerstue finnes en unik boksamling, bestående av trykksaker utgitt av norske kvinner før 1930. De fleste er ukjente i dag, men Sejersted kjenner samlingen som sin egen bukselomme. Skatten: Innerst i Hilde Sejersteds kjellerstue finnes en unik boksamling, bestående av trykksaker utgitt av norske kvinner før 1930. De fleste er ukjente i dag, men Sejersted kjenner samlingen som sin egen bukselomme.

Den er sliten. Som en gammel husmor, sier Hilde Sejersted og ler.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

På tampen

Kva er verst for NRKs truverd: å krevja ute­sten­ging av Israel eller å lata som at Eurovision eksisterer i «drøm og fantasier»?

Historie

Nesten alle filmene om okku­pa­sjonstida har kommet de siste 25 årene.

Historie

Arne sang «Ja, vi elsker» for første gang. Bjarne ventet på at faren skulle komme hjem. I dag er det 80 år siden freden kom til Norge.