Akademia

Akademikere gir Sp stryk

Senterpartiets styring av norske universiteter og høyskoler har fått profilerte akademikere til å sove dårlig om natta.

STOLLEKEN: Både Ola Borten Moe og Sandra Borch måtte slutte i jobben som forsknings- og høyere utdanningsminister. Siden januar i fjor er det Oddmund Løkensgard Hoel som har hatt jobben. Foto: Ole Berg-Rusten, NTBSTOLLEKEN: Både Ola Borten Moe og Sandra Borch måtte slutte i jobben som forsknings- og høyere utdanningsminister. Siden januar i fjor er det Oddmund Løkensgard Hoel som har hatt jobben. Foto: Ole Berg-Rusten, NTB

– Det føles som om sektoren har vært under angrep, sier Steinar A. Sæther, leder i Forskerforbundet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Salget av KI-bøker har økt med 20 prosent siden januar 2023. De er i ferd med å fortrenge den menneske­skapte litte­ra­turen, advarer ameri­kanske forskere.

Kommentar

Fra farse om arendals­krakket til musikal om Arne Treholt: Har historisk-do­ku­men­tarisk teater fått et oppsving?

Kulturtirsdag

I 2026 skal arkitektur gjenbrukes. Enten det gjelder banker, posthus eller indu­stri­an­legg, har kunstnerne årevis med relevant erfaring.