Bøker

Avviser kritikk av eierne

Utenlandske investeringer har gitt en vitamininnsprøyting i bokbransjen, mener Bonnier-­sjefen.

AVDRAMATISERER: De utenlandske oppkjøpene vitner om at den norske bokbransjen er attraktiv og interessant å gå inn i, mener Alexander Even Henriksen i Bonnier Norsk Forlag. Foto: Sigve Bremer MejdalAVDRAMATISERER: De utenlandske oppkjøpene vitner om at den norske bokbransjen er attraktiv og interessant å gå inn i, mener Alexander Even Henriksen i Bonnier Norsk Forlag. Foto: Sigve Bremer Mejdal

Utenlandske eiere fester et stadig sterkere grep om det norske bokmarkedet. Fredag meldte Klassekampen at ikke-norske forlag drar inn 43,5 prosent av omsetningen i bransjen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ved veis ende

Dag Seierstad (1936–2026)

Kunst

I Paris stilte Ragnhild Keyser ut med Pablo Picasso. Her hjemme ble hun kalt en maler­kunstens stivkrampe­pa­sient, og verkene karak­te­risert som «kubistisk barnesnak».

Bøker

Bjørneboe er sentral i fortel­lingen om Torgersen, mener Bjørn Olav Jahr