IntervjuBøker

Rakrygget som en lilje

Sigrid Undset arbeidet med hagen som med romanene sine: Intet var overlatt til tilfeldighetene.

Til Mosse: Maren Charlotte, kalt Mosse, var Undsets andre barn. Hun var svært syk – og en viktig grunn til at Undset flyttet til Bjerkebæk og anla en hage, ifølge forfatterne av en ny bok. Maren Charlotte døde bare 23 år gammel. Til Mosse: Maren Charlotte, kalt Mosse, var Undsets andre barn. Hun var svært syk – og en viktig grunn til at Undset flyttet til Bjerkebæk og anla en hage, ifølge forfatterne av en ny bok. Maren Charlotte døde bare 23 år gammel.

Da Sigrid Undset først kom til sitt nye hjem på Lillehammer i 1919, var hagen et beiteområde for kyr og hester – og full av stein. Ektemannen Anders Svarstad var på et kunstneropphold sør i Europa, og Undset kom aleine med flyttelasset, to små barn og det tredje i magen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Arkitektur

Norske politikere er for inkom­pe­tente til å stoppe dårlige bygge­pro­sjekter, hevder MDG-politiker Sigrid Heiberg.

Teater

Det Norske Teatret trenger 560 millioner kroner til oppussing. I det kommende stats­bud­sjettet får de 23,5 millioner kroner til å starte arbeidet.

På tampen

«Norge rundt» var i 1976 eit demo­kratisk tilskot til NRK. I dag er det 50 år sidan den første sendinga.