Musikk

Saksøker «musikk-adel»

Populærkomponistene i Nopa mener kunstmusikerne får for mye av bibliotekvederlaget. Nå varsler de søksmål.

SLUTT PÅ IDYLLEN: Tove Bøygard, styrenestleder i Nopa, har sett seg lei på at kunstmusikken får flest stipender. SLUTT PÅ IDYLLEN: Tove Bøygard, styrenestleder i Nopa, har sett seg lei på at kunstmusikken får flest stipender.

Før jul bestemte Forfatterforbundet (FF) seg for å gå til søksmål mot Den norske Forfatterforening (DNF) for å få en større andel av bibliotekvederlaget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Sovjet-verket «Mannen som aldri kastet noe» er blant Nasjonal­museets mest kjente instal­la­sjoner. Russlands krig har aktua­lisert kunst­ne­rens opphav i Ukraina.

Kommentar

«Asura», Hirokazu Kore-edas drama om patri­ar­kati og søsterskap, skiller seg fra den gjengse Netflix-serie, men har gått ubemerket hen blant kritikere.

Musikk

Fire selskaper sluker stadig flere festivaler i Europa. – De truer mangfoldet, sier festi­val­forsker Aksel Tjora.