Essay

Hvem hva woke

I den globale kulturkrigen er «woke» en altomfattende stråmann. Vi ser nærmere på begrepets historiske røtter i musikken.

LÅNTE FJÆR: Donald Trump danset på høyrefløyen til «indianeren» fra Village People, på forfesten til presidentinnsettelses-seremonien,søndag som var. Foto: AP Photo/Evan VucciLÅNTE FJÆR: Donald Trump danset på høyrefløyen til «indianeren» fra Village People, på forfesten til presidentinnsettelses-seremonien,søndag som var. Foto: AP Photo/Evan Vucci

Mandag ble Donald Trump innsatt som USAs 47. president, fire år etter at han brukte alle lovlige midler og en god del til for å klamre seg til makta som den 45. Bare en ukes tid etter presidentvalget i november proklamerte Senterpartiets Ola Borten Moe her hjemme at Trumps seier innebar at «woke» var dødt. Det var han langt fra den eneste som hevdet. Hva nå enn den påstanden egentlig skal bety. I Borten Moes kronikk i VG var «woke-døden» definert som at klima, globale menneskerettigheter, kjønnskamp og Black Lives Matter nå var tatt av den globale eller nasjonale politiske dagsordenen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Et annet NRK er mulig

Jeg hører sjelden på radio. I denne jobben, i et musikkmagasin som har som mål å romme mye, går lyttetida med til annet. Så hvem er jeg til å si at NRK ikke burde gitt opp P13, eller radioprogrammer som «Spillerom», «Jazzklubben», «Y2K», «Hegstad», «Musikkreisen» og «Klassisk vorspiel»? Faktum er uansett at NRK nå har døpt om P13 til P3 Musikk. I den forlengelse avvikler de i løpet av inneværende år noen av sine mer nisjepregete spesialistprogrammer. «Endringene kommer som følge av nedgang i lytting på lineær radio», står det på NRKs nettsider. Musikksjef Mats Borch Bugge sier i en uttalelse at «NRK gjør nå et krafttak for å fornye musikkinnholdet, tilpasset den verden vi er del av». Urørt-universet, der ferske artister får eksponering via NRKs flater, vil utvides til å «inkludere talenter innenfor både klassisk musikk, folkemusikk og den utvidede jazzen og samtidsmusikken», står det i en pressemelding.

Konsert

Åge er sjefen

I Trondheim tok Åge & Sambandet farvel med et brak og en vals.

Album

Bredde­kunst

Isabelle Faust, sesongens residens­musiker i Bergen, behersker mange stiler.