IntervjuVenezuela

Et klasse­diktatur er født i Venezuela

Sosiologen Antonio González Plessmann mener Nicolás Maduro har mistet sine antikapitalistiske koordinater. Nå vil han bygge en ny folke­bevegelse for venstresida i Venezuela.

Knappe goder: I Venezuela er minstelønna på tre dollar i måneden. Sosiolog Antonio González Plessmann mener klasseskillene vil bli desto større med Nicolás Maduro som president i en ny periode. Her bærer beboere i Caracas på statlig subsidierte matvarer. Foto: Matias Delacroix, AP/NTBKnappe goder: I Venezuela er minstelønna på tre dollar i måneden. Sosiolog Antonio González Plessmann mener klasseskillene vil bli desto større med Nicolás Maduro som president i en ny periode. Her bærer beboere i Caracas på statlig subsidierte matvarer. Foto: Matias Delacroix, AP/NTB

Fredag 10. januar ble Nicolás Maduro, fra sosialistpartiet PSUV, tatt i ed som president i Venezuela for seks nye år. Det skjedde etter et omstridt valg i juli i fjor, som observatører fra Carter Center for første gang omtalte som «udemokratisk». Opposisjonens kandidat Edmundo González, som hevder han vant valget, er blitt anerkjent som Venezuelas president av blant andre USA og Argentina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Én sitter fengslet i New York, en annen sitter på lånt tid i Caracas. En tredje er i eksil, og den fjerde «presi­denten» i Venezuela heter Donald Trump.

Midtøsten

Netanyahu-re­gje­ringen ønsker å framstå som sabotør av Iran-­avtalen, men lar seg i realiteten begrense av USA, ifølge eksperter.

Iran-krigen

Med en Iran-avtale på trappene er Benjamin «Bibi» Netanyahus flere tiår gamle krigs­dok­trine i ferd med å kollapse, ifølge den israelske etter­ret­ningens tidligere Iran-sjef.