Sosiale medier

Facebook faser ut faktasjekk

Metas kutt i faktasjekk vil ha små økonomiske konsekvenser for Faktisk.no, men signaleffekten skaper stor bekymring.

Skummelt signal: ­Samarbeidet mellom Faktisk.no og Facebook er på snart ved veis ende. Morten Dahlback, leder for teknologi i Faktisk, er bekymret for signaleffekten av Metas nye linje. Skummelt signal: ­Samarbeidet mellom Faktisk.no og Facebook er på snart ved veis ende. Morten Dahlback, leder for teknologi i Faktisk, er bekymret for signaleffekten av Metas nye linje.

Meta-sjef Mark Zuckerberg lanserte mandag en sjarmoffensiv ovenfor den påtroppende administrasjonen til Donald Trump. Meta, som kontrollerer både Instagram og Facebook, avslutter samarbeidet de har hatt med med internasjonale faktasjekkorganisasjoner siden 2018.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål

Sametinget

Et dramatisk møte førte til mistil­lits­forslag og anklager om hemme­lig­hold. Alle partier må roe gemyttene, oppfordrer jurist og forsker Ande Somby.

Nedrustning

Professor Målfrid Braut-Hegghammer får Ingrid Aunes minnepris for sitt arbeid for kjerne­fy­sisk ikke-spredning og ned­rust­ning.