Sosiale medier

Facebook faser ut faktasjekk

Metas kutt i faktasjekk vil ha små økonomiske konsekvenser for Faktisk.no, men signaleffekten skaper stor bekymring.

Skummelt signal: ­Samarbeidet mellom Faktisk.no og Facebook er på snart ved veis ende. Morten Dahlback, leder for teknologi i Faktisk, er bekymret for signaleffekten av Metas nye linje. Skummelt signal: ­Samarbeidet mellom Faktisk.no og Facebook er på snart ved veis ende. Morten Dahlback, leder for teknologi i Faktisk, er bekymret for signaleffekten av Metas nye linje.

Meta-sjef Mark Zuckerberg lanserte mandag en sjarmoffensiv ovenfor den påtroppende administrasjonen til Donald Trump. Meta, som kontrollerer både Instagram og Facebook, avslutter samarbeidet de har hatt med med internasjonale faktasjekkorganisasjoner siden 2018.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.