Medier

Advarer mot nyhets- kanaler på Snapchat

Fire anonyme Snapchat-kanaler legger ut kjendisnyheter til over 100.000 følgere. – Dette er ikke nyhetskanaler man kan stole på, sier medieforsker Bente Kalsnes.

Skeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher OlssønSkeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher Olssøn

Snapchat-kanalen «Oppdater» har nesten 35.000 følgere på Snapchat og skriver at de publiserer «råheite nyheter om norske influensere og kjendiser». De har imidlertid ingen kontaktinformasjon tilgjengelig eller informasjon om hvem som styrer kontoen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Dukker opp som KI-mat: – Gi meg en prosent

Kulturtirsdag

I en tid preget av lesekrise og leseløft utgjør Brian Dillons nye utgivelse en særlig fruktbar påminnelse om hva det skrevne ord kan bety.

Bøker

Nærmere 100 forfattere og overset­tere har penger utestående hos konkurs­truede Solum Bokvennen. Flere av dem mangler kontrakt.