Medier

Advarer mot nyhets- kanaler på Snapchat

Fire anonyme Snapchat-kanaler legger ut kjendisnyheter til over 100.000 følgere. – Dette er ikke nyhetskanaler man kan stole på, sier medieforsker Bente Kalsnes.

Skeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher OlssønSkeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher Olssøn

Snapchat-kanalen «Oppdater» har nesten 35.000 følgere på Snapchat og skriver at de publiserer «råheite nyheter om norske influensere og kjendiser». De har imidlertid ingen kontaktinformasjon tilgjengelig eller informasjon om hvem som styrer kontoen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Thomas Lundbo i Overset­ter­for­eningen mener forlagenes bruk av KI kan bidra til å undergrave støtte­ord­nin­gene i det norske litte­ra­tur­feltet.

Kulturtirsdag

Tysklands paviljong preges under årets Vene­zia­bien­nale av fasaden til en østtysk boligblokk – og hverdags­gjenstandene til folk som i 1989 fikk livet snudd på hodet.

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.