Medier

Advarer mot nyhets- kanaler på Snapchat

Fire anonyme Snapchat-kanaler legger ut kjendisnyheter til over 100.000 følgere. – Dette er ikke nyhetskanaler man kan stole på, sier medieforsker Bente Kalsnes.

Skeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher OlssønSkeptisk: Medieforsker Bente Kalsnes mener kanaler som «Oppdater» på Snapchat virker tvilsomme. De har mange tusen følgere, men opplyser ikke om hvem som står bak. Foto: Christopher Olssøn

Snapchat-kanalen «Oppdater» har nesten 35.000 følgere på Snapchat og skriver at de publiserer «råheite nyheter om norske influensere og kjendiser». De har imidlertid ingen kontaktinformasjon tilgjengelig eller informasjon om hvem som styrer kontoen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Strømbrudd, hacking eller IT-kollaps: Sånn håndterer mediene sine verste mareritt.

Ideer

En ny tysk bok forteller om en lite påaktet skrive­tra­di­sjon: popjour­na­lis­tikken. Også her til lands er kultur­fe­no­menet ufortjent usynlig.

Kulturuka

Vi lever i et inter­regnum. Er det derfor kulturen vår er blitt så nostalgisk?