Arbeidsliv

Rapport: KI-styring gir mer stress på jobben

Når selskaper lar datasystemer styre arbeidshverdagen, går trivselen og tilliten ned – og stresset og belastningen opp, viser ny rapport.

På vakt: For LO-forbundet Handel og Kontor betyr bruken av KI i arbeidslivet at de må se nøye på alt de gjør og oppdatere tariffavtalene, forteller nestleder Samra Akhtar. På vakt: For LO-forbundet Handel og Kontor betyr bruken av KI i arbeidslivet at de må se nøye på alt de gjør og oppdatere tariffavtalene, forteller nestleder Samra Akhtar.

Det har ikke manglet på advarsler om hvordan kunstig intelligens kan påvirke arbeidslivet. Mange har fryktet at jobber skal forsvinne, ettersom smarte datasystemer erstatter folk. Men ett område har vært oversett av de fleste: ledelse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ekstremisme

Nordmenn er naive i møte med rasisme og trusler mot mino­ri­teter, ifølge bokak­tu­elle ekstre­misme­forsker Anders Ravik Jupskås.

Adopsjon

Regje­ringens grans­kings­utvalg fant ulovlige og uetiske forhold i norsk utenlands­adop­sjon, men vil ikke avvikle ordningen. Det skuffer Sofie C. Valoyes Flores, som ble adoptert fra Colombia.

Arbeidsliv

Stadig flere syk­meldinger bestrides: – Går hardest utover de mest sår­bare