Arbeidsliv

Streiker for minstelønna

Fagarbeidere som jobber i asylmottak eller ulike omsorgsvirksomheter, har en minstelønn på 364.000. Nå har fagforeningene gått til streik for å løfte i bunn.

Førstereis: Haakon Sand (t.h.) og Aslaug Mølstad (i midten) er i streik for første gang og får råd fra Magnus Devik Borge (t.v.) fra Fagforbundet og Fagforbundet-nestleder Odd-Haldgeir Larsen (ryggen til). Førstereis: Haakon Sand (t.h.) og Aslaug Mølstad (i midten) er i streik for første gang og får råd fra Magnus Devik Borge (t.v.) fra Fagforbundet og Fagforbundet-nestleder Odd-Haldgeir Larsen (ryggen til).

I går gikk 56 ansatte i Frelsesarmeen, Blindeforbundet, Hero, med flere, ut i streik, etter at lønnsoppgjøret mellom LO og YS, og NHO strandet. Kjernen i striden er lønnsnivået på de som går på minstelønn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Integrering

Først ble stats­støt­ten deres kuttet. Så ble orga­ni­sa­sjonen LIM ikke invitert til regje­ringens inte­gre­rings­kon­fe­ranse for første gang siden 2015.

Pleiepenger

Vant knusende seier mot Nav

Arbeidsliv

Hotell- og restu­r­ant­ar­bei­der­streiken er slutt. I løpet av de seks ukene den varte, har medlems­tallet til Felles­for­bundet økt markant.