Arbeidsliv

Streiker for minstelønna

Fagarbeidere som jobber i asylmottak eller ulike omsorgsvirksomheter, har en minstelønn på 364.000. Nå har fagforeningene gått til streik for å løfte i bunn.

Førstereis: Haakon Sand (t.h.) og Aslaug Mølstad (i midten) er i streik for første gang og får råd fra Magnus Devik Borge (t.v.) fra Fagforbundet og Fagforbundet-nestleder Odd-Haldgeir Larsen (ryggen til). Førstereis: Haakon Sand (t.h.) og Aslaug Mølstad (i midten) er i streik for første gang og får råd fra Magnus Devik Borge (t.v.) fra Fagforbundet og Fagforbundet-nestleder Odd-Haldgeir Larsen (ryggen til).

I går gikk 56 ansatte i Frelsesarmeen, Blindeforbundet, Hero, med flere, ut i streik, etter at lønnsoppgjøret mellom LO og YS, og NHO strandet. Kjernen i striden er lønnsnivået på de som går på minstelønn.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Forsvar

Det må tenkes nytt i norsk sikker­hets­po­li­tikk, men vi kan ikke bryte med USA og Nato, mener Anders Romarheim.

Økonomi

Flere SSB-forskere mener tida er inne for å evaluere rente­po­li­tikken.

Hatkriminalitet

Gjenger, bedrageri og ungdoms­kriminalitet er politiets nye hoved­sat­singer. Antira­sistisk senter reagerer på at hatkrim ikke lenger får politiets prioritet.