Forsvar

Forberedt på krig

Før voktet de en fredelig grense. Nå er halvparten av soldatene i Sør-Varanger klare for å krige mot en fiende på norsk jord.

På grensa: Oberstløytnant Amund Jørstad mener å se en økt aktivitet på den andre siden av grensa til Russland. – Vi er klare til kamp, sier han. På grensa: Oberstløytnant Amund Jørstad mener å se en økt aktivitet på den andre siden av grensa til Russland. – Vi er klare til kamp, sier han.

Antallet soldater i Garnisonen i Sør-Varanger har vokst betydelig de siste årene. Det er investert milliardsummer i bygingsmasse, og avdelingen har fått nye, tyngre og mer avanserte våpen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Brannfolk får ikke yrkes­skade­er­statning for sykdom pådratt i tjeneste. På Sluppen brann­sta­sjon i Trondheim er vaktlaget utålmodige.

Sikkerhet

Kina kan bestemme seg for å sende atomubåter til Arktis innen året er omme, tror forfatter og journalist Bård Wormdal.

Integrering

Salam Norge har sendt to ulike søknader, med to ulike avsendere, om drifts­støt­te for 2026. Bufdir avventer hvem som skal stå bak søknaden.