Helse

Går hardt ut mot Rikshos­pi­talet

Ny rapport hevder fagmiljø på kjønns­inkongruens blant unge kan knyttes til angivelig hatgruppe.

Går i rette: Jurist Lene Løvdahl har skrevet en rapport sammen med lege Ole Petter Hamnvik. Den går i rette med Oslo universitetssykehus behandling av kjønnsinkongruens hos barn og unge. Går i rette: Jurist Lene Løvdahl har skrevet en rapport sammen med lege Ole Petter Hamnvik. Den går i rette med Oslo universitetssykehus behandling av kjønnsinkongruens hos barn og unge.

Pasientorganisasjonen for Kjønnsinkongruens (PKI) har flere ganger demonstrert mot Nasjonal behandlingstjeneste for kjønnsinkongruens (NBTK) ved Rikshospitalet, Oslo universitetssykehus (OUS).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.