Antifascisme

Oppgjør uten hvile

Som ung var Jonas Bals i gateslag med nynazister. Hvor ser han fascismens trussel i dag?

KRYSSER SINE SPOR: Jonas Bals passerer Blitz-huset i Oslo, der han vanket mye i sine yngre år. Nå har Bals skrevet andre bind i sitt verk om antifascismens historie. KRYSSER SINE SPOR: Jonas Bals passerer Blitz-huset i Oslo, der han vanket mye i sine yngre år. Nå har Bals skrevet andre bind i sitt verk om antifascismens historie.

Folk husker det de vil. Derfor tror mange fortsatt at 1980- og 1990-tallet i Norge handlet om Oddvar Brå og «Lille Lørdag». De har for eksempel glemt snau­skallene som satt på Trappa Bierstube, rett ved kontoret til Jonas Bals i LO-bygget på Youngstorget i Oslo, der de drakk seg fulle og dro ut for å banke mennesker de ikke likte.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Kringsjå

Nitti­tal­let var et eneste langt forvarsel om trumpismen. Men vi overså tegnene.

Kommentar

Kunstig intel­ligens brukes i hele nærings­livet, men det er få tegn til at KI gjør at det blir færre jobber å få.

På sengekanten

Forfatter og Latin-Amerika-­ekspert Vegard Bye har kastet seg over forholdet mellom Kina og USA som tema i sin neste bok.