Venezuela

Opposisjonen vant egentlig valget – og ti andre teser om Venezuela

Hva skjedde i Venezuela på valgdagen 28. juli og i tida etterpå?

Holder fast: En venezuelansk kvinne bærer et bilde av Nicolás Maduro under en demonstrasjon i Caracas 28. september, to måneder etter valget. FOTO: Cristian Hernandez, AP/NTBHolder fast: En venezuelansk kvinne bærer et bilde av Nicolás Maduro under en demonstrasjon i Caracas 28. september, to måneder etter valget. FOTO: Cristian Hernandez, AP/NTB

– Alle er overbevist om at Maduro kommer til å vinne. Men jeg er dritredd, skrev en venn til meg fra Caracas natt til 29. juli.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

I dag overtar ytre høyres Abelardo de la Espriella presi­dent­em­betet i Colombia. Unge kolom­bi­anske aktivister på venstre­sida frykter for framtida.

Midtøsten

Det er isfront mellom USAs nærmeste allierte i Midtøsten: Israel og Nato-landet Tyrkia. En ny kald krig vokser fram i regionen, ifølge statsviter Stig Jarle Hansen.

Argentina

Tusenvis raser mot president Javier Mileis lovforslag som vil gjøre det enklere for uten­lands­ke investorer å kjøpe argentinsk land – og åpne for brann som virke­mid­del for eien­doms­spe­ku­la­sjon.