Forskning

Kritisk til kutt

Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet frykter tap av viktig ny kunnskap når regjeringen foreslår å kutte forskningsbudsjettet med 3,5 prosent.

VED BORDET: Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet er sterkt kritisk til regjeringens kutt i forskningsbudsjett, og diskuterte blant annet temaet med kong Harald. Foto: Det Norske Videnskaps-Akademi/Thomas B. EckhoffVED BORDET: Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet er sterkt kritisk til regjeringens kutt i forskningsbudsjett, og diskuterte blant annet temaet med kong Harald. Foto: Det Norske Videnskaps-Akademi/Thomas B. Eckhoff

Det Norske Videnskaps-Akademi mener regjeringen har manglende ambisjoner for forskningen her til lands.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Ved veis ende

Kong Harald V var en folkekjær konge, også blant re­pub­li­ka­nere. Vi spurte folk på venstre­sida:1. Hvordan vil du huske kongen?2. Hvorfor har kongen vært så populær blant repub­li­ka­nere og venstre­ra­di­kale?

Eu

Ei fersk EU-måling syner at dei under 30 år er den einaste gruppa der flest vil ha norsk EU-medlemskap.

Arbeidsliv

Grunn­plan­s­nett­verket Pensjon for alle er ikke imponert over LO­­­ledelsens pensjons­for­slag. De mener unge kan få en dårligere ordning.