Forskning

Kritisk til kutt

Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet frykter tap av viktig ny kunnskap når regjeringen foreslår å kutte forskningsbudsjettet med 3,5 prosent.

VED BORDET: Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet er sterkt kritisk til regjeringens kutt i forskningsbudsjett, og diskuterte blant annet temaet med kong Harald. Foto: Det Norske Videnskaps-Akademi/Thomas B. EckhoffVED BORDET: Lise Øvreås i Vitenskapsakademiet er sterkt kritisk til regjeringens kutt i forskningsbudsjett, og diskuterte blant annet temaet med kong Harald. Foto: Det Norske Videnskaps-Akademi/Thomas B. Eckhoff

Det Norske Videnskaps-Akademi mener regjeringen har manglende ambisjoner for forskningen her til lands.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Norske tillits­valgte drar til Sverige for å støtte de svenske Tesla-arbeiderne som etter 820 dager fortsatt streiker.

Beredskap

Frykter «kald» krig for nordmenn: Ber om nasjonalt vedlager

Økonomi

En fersk rapport viser at formuen til verdens milli­ar­dærer vokser fort. I Norge trenger vi en regje­ring­sopp­nevnt forskjell­s­kom­mi­sjon, mener Agenda-rådgiver.