Krigs­vit­net

VIL TILBAKE: – Det skal ikke så mange grublere til før det går skeis, sier Erik Fosse, om det å jobbe som kirurg på Gaza vinteren 2024. Da hjelper det å være en nøktern realist. Men når han kommer hjem, kan han synke ned i mørket. VIL TILBAKE: – Det skal ikke så mange grublere til før det går skeis, sier Erik Fosse, om det å jobbe som kirurg på Gaza vinteren 2024. Da hjelper det å være en nøktern realist. Men når han kommer hjem, kan han synke ned i mørket.

Det mest skremmende er lydene. Det bråker hele tida, dag og natt, fra bomber, raketter og stridsvogner. På gata utenfor er det livsfarlig. På sykehuset er du innesperret i ukevis.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Portrett

I 50 år har Ebba Wergeland jobba for seksti­mars­dagen.

Tor Wennesland har møtt mordere, svindlere og løgnere i norsk utenriks­tje­neste

Blå-gründer og kultur­leder Martin Revheim var redd for å bli slått i hjel av faren. Likevel har han aldri sluttet å lete etter det gode i ham.