Intervju

Tid for lek

Etter tretten år er Casiokids tilbake – hakket voksnere, men like lekelystne. Og litt melankolske.

PÅ’AN IGJEN: – Vi hadde en kompis som maste seg til at vi skulle spille i førtiårsdagen hans. Det var vel katalysatoren, sier vokalist Fredrik Vogsborg (t.v.) om Casiokids’ gjenforening. Her er han, Omar Emanuel Johnsen og Kjetil Bjøreid Aabø fotografert i Akvariet. PÅ’AN IGJEN: – Vi hadde en kompis som maste seg til at vi skulle spille i førtiårsdagen hans. Det var vel katalysatoren, sier vokalist Fredrik Vogsborg (t.v.) om Casiokids’ gjenforening. Her er han, Omar Emanuel Johnsen og Kjetil Bjøreid Aabø fotografert i Akvariet.

Hvis du befant deg i Sirkusteltet på årets Øya-onsdag og så Casiokids velle ut sin suggererende elektronikapop, ville du neppe tro at du var vitne til bandets første ordentlige konsert på ti år. Men slik var det altså – og i dag slipper de sitt første album siden 2011, døpt «Tid for hjem».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Som i et speil

Den åndelige musikken til Arvo Pärt åpner for kontemplasjon, som lite annet i musikkhistorien – eller?

Kommentar

Det en gang lovende landet

For to hundre år siden var Amerika ung og lovende, i alle fall fra et europeisk perspektiv. Nå for tida markeres starten på utvandringa fra Norge til Amerika, også med flere markeringer av jubileet i norsk musikkliv. Riksscenen har Amerika på programmet, og på Nasjonalbiblioteket inviterer de til plateslipp, samtale og konsert. «Unnskyld meg, eg må berre lay down a bit», sa felespilleren Anund Roheim fra Bø i Telemark til meg en gang jeg besøkte han. Han var over åtti år, og var kommet hjem til gamlelandet etter en mannsalder i Midtvesten. Jeg ble så sjarmert av de tydelige spora av noe helt annet i det gamle bøheringsmålet. Og jeg ble desto mer sjarmert og fascinert da jeg fikk høre at den jevne amerikaner hadde streva hardt med å forstå noe som helst av hva Roheim sa.

Kommentar

Rak rygg

I retten skulle Kneecap få en smekk over fingrene. Det endte som en blemme for den britiske staten.