Hvem har rett til å fortelle hvilke historier? Spørsmålet er igjen blitt aktuelt etter at det ble kjent at Nationaltheatret skal sette opp det storslagne homoeposet «Arven».
Du må være abonnent for å lese denne artikkelen
Allerede abonnent? Logg inn
Jeg har lest at KI kan hallusinere; det vil si skape helt falsk tekst. Et avsnitt i professor Vangsnes’ tilsvar til meg 21. august indikerer at denne lidelsen kan smitte til mennesker. Han skriver at jeg i en videre diskusjon «[...] sjølvsagt [kan] seia at heller ikkje gode ferdigheiter i norsk hovudmål er så veldig viktig lenger. Me har jo no store språkmodellar [...]». Av alt det jeg kunne si, er det nok ikke tilfeldig at Vangsnes velger ut dette – det skaper et karikert bilde av meg som en som i ett og alt vil «lat maskinene overta». Språkmodellene kan ifølge Vangsnes «generere formfulle tekster».
Karl Øyvind JordellVi skrev i Klassekampen den 18. august et innlegg som primært dreide seg om hvordan FrP konsekvent nedsnakker både bistand, global solidaritet og det multilaterale systemet, uten at partiet blir motsagt av sine potensielle regjeringspartnere. Så viser vi til hvordan FrPs svenske søsterparti som del av en tilsvarende svensk koalisjon systematisk bygger ned det som en gang var en stolt svensk solidaritets-tradisjon. Spesielt etterlyser vi KrFs svar på dette, som et tradisjonelt bistandsvennlig parti. I den sammenheng avla vi også de «svenske tilstandene» hun ynder å snakke om et lite besøk, ved å påpeke noe av de mer kompliserte årsakene til bekymringsfull svensk kriminalitet. Dette falt Sven Even Froyn tungt for brystet (Klassekampen 19. august).
Vegard Bye og Olle TörnquistI Klassekampen den 15. august fortel Anders Fretheim Breidlid at appelsinane har blitt dobbelt så dyre i norske matvarebutikkar sidan nyttår. Breidlid knyter prishoppet til klimaendringane. Appelsinproduksjonen har svikta som følgje av uvêr og sjukdomar i Brasil og USA. Og «det same skjer med kaffe, kakao, olivenolje, ris og vin». Flom og «hetebølger reduserer avlingene dramatisk [...] Dette er ikke hypotetiske framtidsscenarioer.
Jon Naustdalslid