Villaks

Tanaelva tørker inn

Den ellers så mektige Tanaelva er en skygge av seg selv. Fastboende og biologer er bekymret for den utrydningstruede villaksen som i disse dager skal gyte.

Tørt: Gårdbruker Sven Reimer Andersen bor ved Tanaelva og har aldri sett så lite vann som nå. – Det er absolutt grunn til bekymring for villaksen, sier han. Tørt: Gårdbruker Sven Reimer Andersen bor ved Tanaelva og har aldri sett så lite vann som nå. – Det er absolutt grunn til bekymring for villaksen, sier han.

Elva midt i Finnmark regnes som den viktigste for den nordatlantiske villaksen. Tana har alltid levert mye og stor laks, men de siste årene har bestanden vært på et lavmål. I år er fjerde sommeren på rad med fiskeforbud i et forsøk på å berge villaksen som nasjonalt er rødlistet og utrydningstruet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Regje­ringen har fått kritikk for målet om at 100 prosent av offentlig sektor skal bruke KI. Hvordan ansatte bruker KI er mye viktigere enn hvor mange som gjør det, sier den nye digi­ta­li­se­rings­mi­nis­teren nå.

Utvik senior

Et flertall i stortings­ko­mité ber Riksre­vi­sjonen granske myndig­hetens håndtering av forliset til Utvik Senior.

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.