Villaks

Tanaelva tørker inn

Den ellers så mektige Tanaelva er en skygge av seg selv. Fastboende og biologer er bekymret for den utrydningstruede villaksen som i disse dager skal gyte.

Tørt: Gårdbruker Sven Reimer Andersen bor ved Tanaelva og har aldri sett så lite vann som nå. – Det er absolutt grunn til bekymring for villaksen, sier han. Tørt: Gårdbruker Sven Reimer Andersen bor ved Tanaelva og har aldri sett så lite vann som nå. – Det er absolutt grunn til bekymring for villaksen, sier han.

Elva midt i Finnmark regnes som den viktigste for den nordatlantiske villaksen. Tana har alltid levert mye og stor laks, men de siste årene har bestanden vært på et lavmål. I år er fjerde sommeren på rad med fiskeforbud i et forsøk på å berge villaksen som nasjonalt er rødlistet og utrydningstruet.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Kriselov

Leder i justis­ko­mi­teen, Helge André Njåstad (Frp), åpner for at komiteens arbeid med ny kriselov «kanskje ikke er forankret godt nok».

Sikkerhet

Sivil­for­svaret henter fram regler fra den kalde krigen for å sikre nok til­flukts­rom og planer for evakuering dersom det blir krig.

Skole

– Skjerm har en naturlig plass i skolen, sier Marius Arnason Bøe.