Bøker

Roper varsko om forfat­ter­forening

Flere tidligere tilknyttet Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening hevder at organisasjonen er preget av en autoritær ledelse og lav toleranse for kritiske ytringer.

MISNØYE: Den siste tida har NFFO vært preget av turbulens. Nå forteller Merete Franz, Mari Jonassen, Marit Ausland og Inger Sverreson Holmes om det de mener en en fryktbasert lederstil i organisasjonen. Foto: Tine Poppe, Christopher Olssøn, Oversetterforeningen og Ilja C. HendelMISNØYE: Den siste tida har NFFO vært preget av turbulens. Nå forteller Merete Franz, Mari Jonassen, Marit Ausland og Inger Sverreson Holmes om det de mener en en fryktbasert lederstil i organisasjonen. Foto: Tine Poppe, Christopher Olssøn, Oversetterforeningen og Ilja C. Hendel

– Foreningen har en ledelse som er opptatt av å ha full kontroll, og som ikke ønsker at det skal finnes kritiske ytringer, sier Merete Franz.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Rapport fra en by i opprør.

Bøker

Utdanning skulle være inngangs­bil­letten til øvre middel­klasse. En hel generasjon endte likevel opp i service­bran­sjen, sier bokak­tu­elle Noam Scheiber.

Ideer

For 100 år siden ga A.A. Milne og E.H Shepard liv til verdens mest kjente fiktive bjørn. Hva er det med Ole Brumm som gjør han så tidløs?