Bøker

Dobling i oversettere uten jobb

Antallet arbeidsledige oversettere har nesten doblet seg på et halvt år. Oversetter Guro Dimmen frykter hun må se seg om etter andre jobber.

Velger originalen: Antall oversettere uten jobb har økt dramatisk det siste halvåret. En av årsakene kan være at det oversettes mindre fra engelsk ettersom det å lese på originalspråket har blitt mer populært, tror oversetter Guro Dimmen og leder i Oversetterforeningen Hilde Lyng. Foto: Anniken C. MohrVelger originalen: Antall oversettere uten jobb har økt dramatisk det siste halvåret. En av årsakene kan være at det oversettes mindre fra engelsk ettersom det å lese på originalspråket har blitt mer populært, tror oversetter Guro Dimmen og leder i Oversetterforeningen Hilde Lyng. Foto: Anniken C. Mohr

– Jeg har sjelden trengt å sende ut e-poster for å be om oppdrag. Men det siste halvannet året har det blitt mange av disse, sier Guro Dimmen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Tusenvis av ukrainske barn får ikke bøker til skolestart etter at opptil 8 millioner bøker skal være ødelagt i et russisk drone­an­grep.

Scenekunst

Etter enda et avslag fra Kultur­rådet legger Verdens­teatret ned drifta. - Sender et fryktelig dårlig signal når det er så vanskelig for kompanier i verdens­klasse å overleve, sier Therese Bjørneboe.

Akademia

Forsk­nings­rådet er for dyrt i drift og burde inn­skren­kes, hevder flere profes­sorer.