Økonomi

Flere havner i renteskvis

Norges Bank har skrudd opp renta kraftig de to siste årene. Samtidig søker 37 prosent flere gjeldshjelp hos Nav.

Pengeknip: Leder for Navs kompetansesenter for gjeldsrådgivning Trygve Rossebø forventer at økningen i folk med gjeldstrøbbel bare så vidt har begynt. Her fra en annen Nav-rådgivers egen versjon av «Luksusfellen light». Foto: Frida Holsten GullestadPengeknip: Leder for Navs kompetansesenter for gjeldsrådgivning Trygve Rossebø forventer at økningen i folk med gjeldstrøbbel bare så vidt har begynt. Her fra en annen Nav-rådgivers egen versjon av «Luksusfellen light». Foto: Frida Holsten Gullestad

Etter pandemi, dyrtid og en serie renteøkninger har det gått slik det måtte gå. Trygve Rossebø, leder for Navs kompetansesenter for gjeldsrådgivning, opplever en kraftig økning i pågangen av nordmenn som strever med å betale regningene sine.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.