Arbeidsliv

Har folket med seg på sentralt oppgjør

Halvparten av norske arbeidstakere ønsker at lønna forhandles nasjonalt.

Blant folk: Leder i YS Hans-Erik Skjæggerud er fornøyd med at 49 prosent av arbeidstakerne helst vil ha nasjonale lønnsforhandlinger framfor lokale. Blant folk: Leder i YS Hans-Erik Skjæggerud er fornøyd med at 49 prosent av arbeidstakerne helst vil ha nasjonale lønnsforhandlinger framfor lokale.

Hvordan skal lønna forhandles? Er det best med nasjonale, sentrale forhandlinger mellom partene, eller bør det skje lokalt på hver arbeids­plass? Eller individuelt mellom sjef og ansatt?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Laks

I fjor mottok Mattil­synet 1730 varsler om «alvorlig nedsatt velferd» for opp­dretts­laks. En sjørett-jurist spør nå om behand­lingen av laksen er ulovlig.

Reportasje

Sauebonde fortviler: – Får ikke kjøpt én ny ullsokk en gang

Oppvekst

Rødts Hege Bae Nyholt har jobbet i skole­fri­tids­ord­ningen. Den forventer hun at regje­ringen styrker.