IntervjuBøker

Sykehus­dia­loger

Å bli innlagt på sykehus er å inngå i en samtale med verden, ifølge Hans Petter Blad. Nå utgir han siste replikk i romanform.

Viktige minner: Hans Petter Blad velger å se på tida på Ullevål sykehus som en av sine topp tre ferier. Viktige minner: Hans Petter Blad velger å se på tida på Ullevål sykehus som en av sine topp tre ferier.

Det er forsommer da nitti år gamle Yvonne de Coux meddeler kusina si at hun har bestemt seg for å dø ved eutanasi. Hun har knapt kontakt med barna, ektemannen er for lengst død – nå tilbringer hun dagene for seg selv i leiligheten.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Film

Oscar-vinneren «No Other Land» får kjeft fra uventet hold. Pale­stina­ko­mi­teen stiller seg bak kritikken.

Teater

Styreleder Gisele Marchand synes de nye skissene til utvidelse av Natio­nal­theatret er «flotte». Men innsida er viktigere enn fasaden.

På tampen

Det er på høy tid å bure Hilma af Klint inne i et tempel.