Bøker

Nedreaas får skryt i utlandet

Torborg Nedreaas skal utgis på engelsk og hylles i Danmark. Man kan ikke utelukke et internasjonalt gjennombrudd, tror dansk forfatter.

Oppsving: Torborg Nedreaas (1906–1987) var en av Norges markante etterkrigsforfattere. Nå bergtar hun lesere i Danmark – og skal utgis på engelsk. Her er hun hjemme på Nesodden med sine siamesiske katter. Foto: Ivar Aaserud, NTBOppsving: Torborg Nedreaas (1906–1987) var en av Norges markante etterkrigsforfattere. Nå bergtar hun lesere i Danmark – og skal utgis på engelsk. Her er hun hjemme på Nesodden med sine siamesiske katter. Foto: Ivar Aaserud, NTB

Kanskje kan man kalle det en Nedreaas-renessanse: Forfatteren, som døde i 1987, er i hvert fall blitt gjenstand for et markant oppsving i oppmerksomhet de siste årene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Den britiske stats­ministeren går ut mot Øya-aktuelle artister. Det advarer jurist mot

Kulturtirsdag

Gjennom fire tiår har Mette Lilletvedt vevd bilder i det stille i landets periferi. I sommer stiger livsverket frem i Kris­tian­sand Kunsthall.

Medier

Mediene tapte 332 millioner kroner i annonse­inn­tekter i fjor. Nå ber fagfor­enings­leder Steffen Handal om en ny medie­po­litisk kurs.