Håper nytt pro­sjekt bles liv i bygda

Åleine: Even Greger er ein av få på sin alder som framleis bur i Eidsdal. Han bruker mykje av tida med den blå veteranbilen på verkstaden i sentrum. Åleine: Even Greger er ein av få på sin alder som framleis bur i Eidsdal. Han bruker mykje av tida med den blå veteranbilen på verkstaden i sentrum.

Det er ikkje mange igjen som Even Greger – unge folk som vel å bli i bygda. Store delar av fritida bruker på han på verkstaden i sentrum av Eidsdal. Om sommaren er dei ein gjeng som heng her. Elles i året er han mykje åleine. Han har vurdert å reise sjølv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.