Vindkraft

Svakt strømnett temmer vindkraften

Lav kapasitet på kraftnettet hemmer vindkraftut­byggingen i Finnmark. I går tok NVE med seg elleve av 25 prosjekter videre i prosessen for konsesjonsbehandling.

I vinden: Stortingsrepresentant og leder i Finnmark Ap Sigurd Rafaelsen er glad for at elleve vindkraftprosjekter, blant annet syv i hans kommune Lebesby og i nabokommunen Gamvik, blir med videre i NVEs vurderinger. Foto: Ole Magnus RappI vinden: Stortingsrepresentant og leder i Finnmark Ap Sigurd Rafaelsen er glad for at elleve vindkraftprosjekter, blant annet syv i hans kommune Lebesby og i nabokommunen Gamvik, blir med videre i NVEs vurderinger. Foto: Ole Magnus Rapp

De 25 vindkraftverkene ville hatt bruk for 10.600 megawatt (MW) i kraftnettet. Ledig kapasitet i Finnmark er kun på 1000 MW.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Handel

Norge er verdens nest største importør av is­bjørn­skinn. Det bør det bli en slutt på, mener Dag Vongraven i Norsk Polar­in­sti­tutt.

Barnefattigdom

Flere barn vokser opp i fattigdom. Psykolog­spesialist Ingvild Stjernen Tisløv mener problemet må få større plass også i behandling hos psykologer.

Arbeidsliv

Tidligere har YS varslet lønnskrav på «over fire prosent». Nå øker de forvent­nin­gene etter at pris­veks­ten har økt.