Klima

Gjenåpner oljestriden

I helga kan Unge Høyre snu i synet på vern av havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja.

VIDUNDERLIGE NYE VERDEN: Unge Høyre-leder Ola Svenneby ­mener det er på tide å revurdere gamle oljestandpunkter i møte med dagens sikkerhetspolitiske situasjon. Unge Høyre har landsmøte 21.–23. juni. Foto: Tom Henning BratlieVIDUNDERLIGE NYE VERDEN: Unge Høyre-leder Ola Svenneby ­mener det er på tide å revurdere gamle oljestandpunkter i møte med dagens sikkerhetspolitiske situasjon. Unge Høyre har landsmøte 21.–23. juni. Foto: Tom Henning Bratlie

Alle ungdomspartiene i Norge, med unntak av FpU, har vært enige i årevis: Havområdene utenfor Lofoten, Vesterålen og Senja (Lovese) må holdes unna petroleumsaktivitet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Lobbyisme

I 2023 strammet Stortinget grepet om eks-po­li­ti­kernes «gullkort». Likevel er det ingen som kontrol­lerer hva de tidligere stortings­re­pre­sen­tan­tene gjør når de er på Stortinget.

Makt

Raudt føreslår ei ny maktut­greiing og får støtte frå leiaren av den fyrste.

Politikk

AUF-leder Gaute Skjervø ber parti­kol­le­gaene i Arbei­der­par­tiet si ja til lobby­re­gister på Stortinget.