Innvandring

Politiet avviser kritikk

Politiets utlendingsenhet bestrider at det var galt å la etiopiske myndigheter intervjue internerte på Trandum, uten advokat eller vitner til stede.

Returer: 17 etiopiere, som har vært i Norge mellom 10 og 22 år, er internert på Trandum for å tvangsreturneres. Foto: Heiko Junge, NTBReturer: 17 etiopiere, som har vært i Norge mellom 10 og 22 år, er internert på Trandum for å tvangsreturneres. Foto: Heiko Junge, NTB

Flere etiopiere er blitt intervjuet av etiopiske myndighetspersoner mens det satt internert på Trandum, uten tolk, advokat eller norsk politi til stede. Målet var å bekrefte at de var etiopiske statsborgere, slik at Etiopia kunne ta dem imot. To av dem er tvangsreturnert til Etiopia etter samtalene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Beredskap

Fagbe­ve­gelsen i nord etterlyser sivil opp­rust­ning, ikke bare militært.

Fagbevegelsen

I 2023 tapte Eystein Garberg knepent kampen om å bli leder i El og IT Forbundet. Nå stiller han på nytt.

Antisemittisme

Skandale i SVs søster­parti: rystes av jødehat