Innvandring

Politiet avviser kritikk

Politiets utlendingsenhet bestrider at det var galt å la etiopiske myndigheter intervjue internerte på Trandum, uten advokat eller vitner til stede.

Returer: 17 etiopiere, som har vært i Norge mellom 10 og 22 år, er internert på Trandum for å tvangsreturneres. Foto: Heiko Junge, NTBReturer: 17 etiopiere, som har vært i Norge mellom 10 og 22 år, er internert på Trandum for å tvangsreturneres. Foto: Heiko Junge, NTB

Flere etiopiere er blitt intervjuet av etiopiske myndighetspersoner mens det satt internert på Trandum, uten tolk, advokat eller norsk politi til stede. Målet var å bekrefte at de var etiopiske statsborgere, slik at Etiopia kunne ta dem imot. To av dem er tvangsreturnert til Etiopia etter samtalene.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Skole

Maja Lunde: – Som om elevene skulle fått en bolle med sjokolade foran seg

Ungdom

Ung.no får flere spørsmål om det kan bli krig i Norge. Max, Nils og Jonas får nyheter på Tiktok, men prøver å være kilde­kri­tiske.

Reportasje

Michael Hvitstein (21) fra ­Sande­fjord var ikke særlig motivert da han troppet opp på sesjon. I dag er han stolt over å delta i forsvaret av Norge.