Bøker

Kraftig fall i antall ungdomsbøker

Antallet utgitte bøker beregnet på ungdom har sunket drastisk på få år. Samtidig faller lese­ferdighetene. Er ungdomsboka død?

For English, press 9: Emilie Jarto, kategorisjef for barn og unge i Ark, påpeker at unge er særlig opptatt av å lese på engelsk. For English, press 9: Emilie Jarto, kategorisjef for barn og unge i Ark, påpeker at unge er særlig opptatt av å lese på engelsk.

– Vi prøver å legge ungdomsbøkene for seg, så de ikke skal stå sammen med barnebøkene, sier Emilie Jarto og viser fram hyllene med ungdomslitteratur på Ark på Egertorget i Oslo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

I går møtte elever og rektorer fra folke­høg­sko­lene opp på Stortinget for å vise motstand mot sti­pend­kutt.

Medier

Folk som har noe å utsette på en bok, har ikke så mye annet å gjøre enn å gå til retten, mener Eva Sannum.

Akademia

Snart rydder satel­litt­forsker Souvik Bose pulten sin i Palo Alto og drar til Norge. Han har fått nok av Trumps forsk­nings­kutt.