Energi

Går i allianse mot høyresida

Strømstrid med EU har skapt en ny politisk allianse i Norge: Nå danner Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundets Jørn Eggum felles front i kraftpolitikken.

Enige: Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundet-leder Jørn Eggum er ikke enige om alt, men samarbeider gjerne for å holde kontrollen over kraftressursene på norske hender. Enige: Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundet-leder Jørn Eggum er ikke enige om alt, men samarbeider gjerne for å holde kontrollen over kraftressursene på norske hender.

Strøm har de siste åra blitt en av de viktigste politiske sakene i Norge. Nå skaper kampen om kontroll over krafta en ny allianse i norsk politikk: For første gang går en Rødt-leder og en leder av Fellesforbundet ut med en felles garanti til velgerne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Lønnsoppgjeret

I fleire år har bygge­bran­sjen ropt om krise. Samstundes har direk­tø­r­ane i bransjen vore lønns­vin­narar.

Tryggingskonferansen

Medan Danmark ikkje veit kor lenge USA vil vere ein alliert av Europa, seier Jonas Gahr Støre at Noreg på fleire område er nærare USA enn før.

Økonomi

Sentral­bank­sjefen vet ikke hva som skjer med norsk økonomi hvis KI-bobla sprekker. Norges Bank har nemlig ikke undersøkt.