Energi

Går i allianse mot høyresida

Strømstrid med EU har skapt en ny politisk allianse i Norge: Nå danner Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundets Jørn Eggum felles front i kraftpolitikken.

Enige: Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundet-leder Jørn Eggum er ikke enige om alt, men samarbeider gjerne for å holde kontrollen over kraftressursene på norske hender. Enige: Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og Fellesforbundet-leder Jørn Eggum er ikke enige om alt, men samarbeider gjerne for å holde kontrollen over kraftressursene på norske hender.

Strøm har de siste åra blitt en av de viktigste politiske sakene i Norge. Nå skaper kampen om kontroll over krafta en ny allianse i norsk politikk: For første gang går en Rødt-leder og en leder av Fellesforbundet ut med en felles garanti til velgerne.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Innenriks

Israel og palestina

Kari og Mariam Kvernberg Dajani svarte med en kritisk rapport etter et lærer­se­minar. HL-senteret satte jurister til å se på rapporten.

Bistand

Utvik­lings­mi­nister Åsmund Aukrust (Ap) mener det vil være i USAs egenin­ter­esse å ikke økse bistanden som gis via USAID.

Teknologi

Forbru­kar­rådet opnar for at det offentlege sjølv må utvikla ikkje-kom­mer­si­elle digitale verktøy til Skule-Norge.