Val

Småparti blir utestengde

Ei ny lov vingeklipper dei små partia i Noreg. Liberalistene og Folkets parti vurderer no å leggje ned.

TRIST: Nestleiar i NKP Alexander Sørnes likar ikkje endringane i vallova. Her er han fotografert på Tøyen i Oslo. Foto: Christopher OlssønTRIST: Nestleiar i NKP Alexander Sørnes likar ikkje endringane i vallova. Her er han fotografert på Tøyen i Oslo. Foto: Christopher Olssøn

Norges Kommunistiske Parti stilte til val for første gong ved stortingsvalet i 1924 og fekk 6 prosent av røystene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Våpenproduksjon

Regje­ringen setter av milliarder til våpen­pro­duk­sjon. Derfor forventer Stortinget at det settes tydelige krav til produ­sen­tene. Rødt vil ha forsik­ringer om at norske våpen ikke benyttes i an­greps­krig.

Ministernes mester

Ingen energi­mi­nister har sete lengre enn elekt­ro­mon­tøren Terje Aasland. Men noko særleg ny kraft­pro­duksjon har det ikkje blitt mens Aasland har styrt.

Ministernes mester

For Tungt engasje­ment, mener ekspertene