DebattUkraina

Sett den tilbake!

Richard Serra sin skulptur «Shaft» ble satt opp på Bankplassen i Oslo i 1992. Serra var i Oslo og holdt foredrag om sin metode. Skulpturene hans ble satt opp på ulike steder etter at han hadde analysert stedenes identitet og spesielle karakter. Slik han også gjorde det med Bankplassen før «Shaft» ble satt opp. Skulpturen består av to rustne industrielt skapte buer av stål. Skulpturen er ikke spesielt fin å se på i seg selv. Det er heller ikke meningen. Det er opplevelsen av skulpturen i «samtale» med Bankplassen som er selve kunsten. Bankplassen har en karakter av klassisk arkitektur og symmetri og orden. Ved å plassere sin skulptur i et hjørne av plassen og samtidig litt på skrå, klarte Serra å provosere og bryte med denne karakteren som plassen er dominert av. Ved å bevege seg rundt, inne i og igjennom skulpturen kunne det gi en ny og spesiell opplevelse av stedets karakter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Barnevernet

De kriminelle skal ut av barne­ver­net

Barn i barnevernet er noen av de mest utsatte barna i Norge. Det er fellesskapets oppgave å ta godt vare på dem. Useriøse og kriminelle aktører har selvsagt ingenting å gjøre som ansatte eller eiere i barnevernet. Rapporten fra A-krimsenteret i Tønsberg er alvorlig. Den viser at tre selskaper med godkjenning til å drive barnevernsinstitusjon har hatt personer med koblinger til kriminelle miljøer i sentrale roller. To av dem har hatt ungdommer boende hos seg. I tillegg er det avdekket kriminelle aktører hos ytterligere 13 selskaper som leverer tjenester innenfor barnevern, helse og omsorg til stat og kommune.

Skole

Pisa og lærebøkene

Norske elevers kunnskaper går ikke bare nedover. De går mer nedover enn land det er naturlig å sammenligne seg med, skal vi tro Pisa-tallene som ble presentert den 8. september. Mye kan sies om Pisa-testene, hvordan de måler kunnskap og ferdigheter, og hvilke elever de favoriser. Men uavhengig av testenes innretning står et helt ufravikelig premiss. Kunnskap og faglig mestring må utvikles fra bunnen av og med en tydelig progresjon. Dessverre er det få snarveier til kunnskap.

Ukraina

Feil om narrativ

Feil i Birgit Brock-Utne sitt narrativ i Klassekampen 9. september. Ho skriv «Det var et vilkår både fra USA, UK og Russland at Ukraina ga opp sine atomvåpen for å bli en eget stat, som også kunne bli medlem i FN.» Dette stemmer ikkje for Ukraina har vore medlem i Dei sameinte nasjonane sidan 24. oktober 1945, til liks med både Russland og Belarus.