Haiti

Henry går av i Haiti

Haiti venter på presidentråd, og at det blir tatt internasjonalt grep om sikkerheten i landet.

Takker for seg: Statsminister Ariel Henry (i midten) og regjeringen vil gå av. Her fra et statsbesøk i Nairobi i Kenya tidligere i mars. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTBTakker for seg: Statsminister Ariel Henry (i midten) og regjeringen vil gå av. Her fra et statsbesøk i Nairobi i Kenya tidligere i mars. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTB

I går var det tilløp til ra-ras, de tradisjonelle kreolske gatefeiringene i Haitis hovedstad Port-au-Prince, over meldingen om at statsminister Ariel Henry og regjeringen vil gå av, melder Reuters. Det tente et ørlite håp i slumstrøkene, som kler sin fattigdom i bittersøte navn som Cité Soleil (Solbyen), Cité de Dieu (Guds by) og Bel-Air (God luft).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Cuba

Mens USA øker presset mot Cuba, vokser også misnøyen med myndig­he­tene. Fredag ble et lokalt parti­kon­tor satt i brann.

Analyse

Trumps forslag om å dra Kina inn i USAs krig mot Iran er absurd

Iran

I øyeblikket Ali Khamenei ble drept, visste Novara Media-­grunn­legger Aaron Bastani at situa­sjonen i Iran kom til å bli mye verre. Han har lite til overs for dem som tror noe annet.