Haiti

Henry går av i Haiti

Haiti venter på presidentråd, og at det blir tatt internasjonalt grep om sikkerheten i landet.

Takker for seg: Statsminister Ariel Henry (i midten) og regjeringen vil gå av. Her fra et statsbesøk i Nairobi i Kenya tidligere i mars. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTBTakker for seg: Statsminister Ariel Henry (i midten) og regjeringen vil gå av. Her fra et statsbesøk i Nairobi i Kenya tidligere i mars. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTB

I går var det tilløp til ra-ras, de tradisjonelle kreolske gatefeiringene i Haitis hovedstad Port-au-Prince, over meldingen om at statsminister Ariel Henry og regjeringen vil gå av, melder Reuters. Det tente et ørlite håp i slumstrøkene, som kler sin fattigdom i bittersøte navn som Cité Soleil (Solbyen), Cité de Dieu (Guds by) og Bel-Air (God luft).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Femda­gersuke, betting­forbud og demo­kra­tiets overle­velse står på spill ved søndagens valg i Brasil.

Kunstig intelligens

Etter et møte med USAs KI-topper tirsdag avviste Donald Trump både forslaget om brems i utvik­lingen og samarbeid om sikkerhet med Kina.

Analyse

Tidligere fiender samler seg mot Etiopias stats­mi­nister Abiy Ahmed. Eksperter frykter en regional storkrig.