Medier

Ber om reform av pressestøtta

To tredeler av pressestøtta havnet i konserneide medier i 2023. Redaktørene i Subjekt, Filter og Altså krever mer penger til frittstående medier.

KRITISK: Subjekt-redaktør Danby Choi mener aviskonsernene er «offentlighetens Espresso House»: – De har råd til å gå i minus i mange år og bidrar ikke til sunn og viktig innovasjonskraft. Foto: Rikke Løe HovdalKRITISK: Subjekt-redaktør Danby Choi mener aviskonsernene er «offentlighetens Espresso House»: – De har råd til å gå i minus i mange år og bidrar ikke til sunn og viktig innovasjonskraft. Foto: Rikke Løe Hovdal

– Pressestøtta skal helst bidra til at man får en reell konkurranse der ute. Når de allerede svært begunstigede konsernene får enda mer av kaka, forsvinner formålet med støtta, sier Danby Choi.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Medie­ini­tia­tivet Demo tar opp kampen mot algo­rit­mene. Får de støtte fra 5000 personer, kan de starte publi­sering til våren.

Kunst

Frank Brunner, Håkon Gullvåg og Vebjørn Sand – kunst­kjø­perne foretrakk mannlige, figurative kunstnere i 2024.

Bøker

150-års­ju­bilant Rainer Maria Rilke skrev poesi med en konsen­trasjon som i dag ville vært utenkelig, mener norske forfattere.