Kunst

Jobber på lag med maskinene

Flere illustratører frykter kunstig intelligens vil utdatere yrket. Nyutdannede Stener Torgersen Vaagland og Benjamin Egseth mener det kan skape helt nye kunstneriske uttrykk.

Gøy med KI: Stener Torgersen Vaagland (t.h.) og Benjamin Egseth er nyutdannede illustratører fra Kunsthøgskolen i Oslo. Nå har de fått stipend fra Grafill for å leke seg med KI-teknologien og å dele av sin kunnskap. Gøy med KI: Stener Torgersen Vaagland (t.h.) og Benjamin Egseth er nyutdannede illustratører fra Kunsthøgskolen i Oslo. Nå har de fått stipend fra Grafill for å leke seg med KI-teknologien og å dele av sin kunnskap.

– Mange som er kritiske til teknologien, påstår at den ikke kan være kreativ eller nyskapende, sier Stener Torgersen Vaagland til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Alt står i flammer

Kristian Skylstad er en konsekvent uforutsigbar kunstner.

Kunst

Høst­utstillingen 2026. ­Statens 139. kunst­utstilling

Ingenting tyder på at Høst­­utstillingen er i ferd med å bli en ­oppsamlingsplass for trygge triumfer.

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward