Kunst

Jobber på lag med maskinene

Flere illustratører frykter kunstig intelligens vil utdatere yrket. Nyutdannede Stener Torgersen Vaagland og Benjamin Egseth mener det kan skape helt nye kunstneriske uttrykk.

Gøy med KI: Stener Torgersen Vaagland (t.h.) og Benjamin Egseth er nyutdannede illustratører fra Kunsthøgskolen i Oslo. Nå har de fått stipend fra Grafill for å leke seg med KI-teknologien og å dele av sin kunnskap. Gøy med KI: Stener Torgersen Vaagland (t.h.) og Benjamin Egseth er nyutdannede illustratører fra Kunsthøgskolen i Oslo. Nå har de fått stipend fra Grafill for å leke seg med KI-teknologien og å dele av sin kunnskap.

– Mange som er kritiske til teknologien, påstår at den ikke kan være kreativ eller nyskapende, sier Stener Torgersen Vaagland til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Av jord er vi alle kommet

Retrospektivet med Ana Mendieta på Tate Modern lar kunstverkene, og ikke fortellingen om kunstneren, bære utstillingen.

Kunst

TRU: TH

Lars Ø. Ramberg insisterer på sannhet – «TRU: TH» – innenfor Nidarosdomens sakrale vegger.

Kunstbok

Dim Reve­la­tions

Torbjørn Rødland vil riste kunstfotografiet sitt løs fra de «rene» tolkningene.